Niezwykłe Polki, które robiły co chciały, Andrzeja Fedorowicza, to książka przedstawiająca losy jedenastu, wyjątkowych Polek. Dzięki własnemu uporowi i inteligencji, potrafiły stawić czoła przeciwnościom losu, realizując swoje plany i marzenia. Pochodziły z różnych środowisk społecznych, o różnych poglądach, wywalczając samodzielną pozycję w świecie rządzonym przez mężczyzn. Czas w którym żyły, nie sprzyjał buntowniczkom. Były zmuszone do desperackiego przełamywania stereotypów. Nie zgadzały się, że rolą kobiety jest wyłącznie zajmowanie się domem i wychowywanie dzieci. Świadome własnych wartości, osiągnęły swoje cele, co wzbudza we współczesnym świecie ogromny respekt. Poniżej skrócony opis życia naszych buntowniczek, całość czeka na 320 stronach tej ciekawej pozycji literatury faktu.
- Maria Konopnicka – znana nam poetka, zwłaszcza ze szkolnych lektur, w wieku 36 lat podjęła decyzję, by wraz z szóstką dzieci wyprowadzić się z zapadłej wsi do Warszawy. Tam mimo ogromnego talentu walczyła z cenzurą i krytyką, utrzymywała dzieci, kształciła, a nawet wykupiła synów ze służby w armii rosyjskiej.
- Jadwiga Mrozowska -Toeplitz – aktorka, podróżniczka, odkrywająca najdalsze zakątki Świata, autorka licznych relacji z podróży.
- Regina Salomea Pilsztyn – nie mając żadnego wykształcenia w kierunku medycznym, uważana jest za pierwszą polską lekarkę. Z niewoli wykupiła austriackiego oficera, Józefa Fortunata von Pichelsteina (Pilsztyna), którego później poślubiła. Leczyła samą carycę i pracowała jako nadworna lekarka haremu sułtana Imperium Osmańskiego.
- Maria Franciszka Kozłowska – pierwsza kobieta ekskomunikowana przez Watykan. Założycielka i duchowa opiekunka mariawityzmu, zwana przez wyznawców Mateczką i uznana za świętą w kościołach mariawickich.
- Róża Luksemburg – z jej zdaniem musieli liczyć się zarówno Ignacy Daszyński jak i Lenin. Polsko – żydowska marksistka, filozofka, ekonomistka i socjalistka. Działaczka i ideolog polskiej i niemieckiej socjaldemokracji. Była zwolenniczką pluralizmu, wolności poglądów i prasy. Była też feministką i pacyfistką. Została zamordowana w 1919 roku w Berlinie, strzałem w skroń, a jej ciało odnaleziono dopiero po kilku miesiącach w Landwehrkanal.
- Janina Lewandowska – polski pilot szybowcowy i samolotowy, podporucznik (pośmiertnie awansowana na stopień porucznika), pilot lotnictwa Wojska Polskiego II RP. Była pierwszą kobietą w Europie, która wykonała skok spadochronowy z wysokości 5 kilometrów. Jako jedyna kobieta-żołnierz zginęła w Katyniu, ale dopiero w 2005 dokonano identyfikacji czaszki i pochowano ją wraz honorami wojskowymi, w grobowcu rodzinny Dowbor Muśnickich.
- Irena Krzywicka – polska pisarka żydowskiego pochodzenia. Propagatorka świadomego macierzyństwa, antykoncepcji i edukacji seksualnej. Publicystka i tłumaczka literatury pięknej. Była przeciwniczką monogamii i głosiła wolność seksualną dla kobiet, jak i tolerancję dla homoseksualizmu. Uważana była z tego powodu za skandalistkę i gorszycielkę. Domagała się legalizacji aborcji, w wypadku gdy ciąża zagraża życiu matki. Była najbardziej znaną działaczką – feministką okresu przedwojennego
- Wanda Krahelska-działaczka Polskiej Partii Socjalistycznej, członkini organizacji bojowej PPS, Współtwórczyni Rady Pomocy Żydom, plastyczka i wydawca. Walcząc o utworzenie niepodległej Polski, stosowała przeciw władzom rosyjskim akcje terrorystyczne.
- Narcyza Żmichowska – powieściopisarka i poetka, autorka Poganki. Uważana za jedną z prekursorek feminizmu w Polsce
- Joanna Żubr – pod męskim mundurem ukrywała swoją płeć. Uczestniczka wojen napoleońskich, sierżant Armii Księstwa Warszawskiego (pierwsza pani sierżant w Polsce) oraz pierwsza kobieta odznaczona krzyżem Virtuti Militari.
- Helena Rubinstein-polska bizneswoman żydowskiego pochodzenia. Gdy ojciec postanowił wydać ją za bogatego wdowca, zbuntowała się i wyjechała do Australii. Założycielka kosmetycznego imperium. Puderniczkę do jej pudru projektował sam Salvador Dali. Inicjały HR do dziś widzimy na najdroższych słoiczkach z kremem. Była jedną z najbogatszych kobiet świata.
Andrzej Fedorowicz – pisarz, redaktor, dziennikarz-freelancer. Pasjonat historii techniki, wyjątkowych biografii i podróży. Historyczne dziennikarstwo śledcze to jego ulubione zajęcie. Publikował w czasopismach takich jak m.in. „Super Express”, „Focus”, „Polityka”, „Newsweek Historia”, „Uważam Rze Historia”, „Wsieci Historii”. Autor przewodnika po Wyspach Kanaryjskich (razem z Ireną Fedorowicz). Zajmował się przede wszystkim tematyką kryminalną. Napisał m.in. książki: „Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach”, „Warszawa stolica szpiegów” oraz dwie części „Słynnych ucieczek Polaków”, „Gladiatorzy z obozów śmierci”, „Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały” i „Łamacz szyfrów”, a wspólnie z Ireną Fedorowicz „25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat” i „Wybranki fortuny. Niezwykłe Polki, które podbiły świat”.
Zmarł nagle w grudniu 2020.
Źródła: Wikipedia, wywiad z Andrzejem Fedorowiczem w Telewizji Republika.