Aktualności

Zdrowie psychiczne ~ komu zaufać?

Pójście do psychologa nadal bywa tematem tabu i jest zabarwione nieporozumieniami. Jako coach, dzielę się z Państwem kilkoma wskazówkami i obserwacjami.

Niektórzy komunikują mi, że nie zwrócą się po pomoc, bo:

* utracą w ten sposób dziecko, jako rodzic nie radzący sobie z sytuacją.

* nie wierzą, że to może pomóc.

* oznacza to słabość psychiczną.

* psycholodzy sami sobie nie mogą pomóc, więc nie pomogą też innym.

* taka wizyta oznacza przyznanie się, że jest się wariatem, szczególnie jeśli czuje się i widzi rzeczy, których inni nie dostrzegają.

Te opinie pochodzą od tych, którzy zrazili się do terapeutów bezpośrednio bądź słyszeli o doświadczeniach znajomych.

O ile coach zajmuje się rozwojem osobistym, ukierunkowaniem kariery, komunikacji, sprawami relacyjnymi, mediacją itp. o tyle terapeuta może pomóc w głębszych blokadach, dlaczego nie możemy dotrzeć do wymarzonych celów. Praca psychologa, terapeuty często wspomaga i przyspiesza pracę coacha, i odwrotnie.

Rzeczywiście, dotarcie do trudnych emocji wymaga zaufanej osoby, która chce pomóc i ma w tym praktykę.

Postaram się zrobić na swoim kanale Youtube wywiady z profesjonalistami polskimi w Niemczech, bym z czystym sercem mogła kogoś polecić. Zanim jednak to nastąpi, podaję kilka podstawowych zasad, które mogą pomóc w wyborze psychologa.

* Po wykonaniu telefonu, tudzież pierwszej wizycie, proszę zwrócić uwagę na własne odczucia co do osoby. Co nasz intuicja mówi o jakości i osobowości tej osoby? Zachęca czy zniechęca?

* Podczas spotkania: Zazwyczaj mówiąc o sobie nie zwracamy uwagi na komunikaty niewerbalne drugiej osoby. Nasz mózg jednak rejestruje je. Daje nam to odczuć. Zatem nawet jeśli nie zauważymy sygnałów, nasze ciało da nam informację w odczuciach: jak ta osoba się do nas zwraca? – równy na równy czy z pozycji kogoś lepszego, wyżej?; jaki ma ton głosu?; jak na nas patrzy? Itd. Czy jest to ktoś z kim chętnie spotkalibyśmy się raz jeszcze?

* Przy kolejnych spotkaniach: Co sugeruje nam psycholog? Które słowa wzbudzają w nas opór? Co mówi i jak to na nas działa? Czy podąża za nami, czy ma swoje opinie, do których próbuje nas przekonać?

* Czy osobowość specjalisty współgra z naszą? To bardzo ważny aspekt. Tak samo jak z przyjaciółmi, z jednymi rozumiemy się, inni wzbudzają irytację, mimo iż to dobrzy ludzie. Ten „odbiór na tych samych falach” ma też aspekt terapeutyczny.

* Przy konfrontacji: powiedzmy, że coś nam się nie spodobało i pytamy o to psychologa. Czy umie szczerze nam powiedzieć, również o ograniczeniach, nawet przyznać się do błędu, przeprosić, czy też nie? Osobiście kiedyś ujęło mnie bardzo zdanie: „przepraszam, rzeczywiście coś takiego było. Nie zrozumiałem pani wtedy.”

* Nasze oczekiwania: Na pewno zostaniemy o to zapytani. Warto wiedzieć, że specjalista nie naprawi za nas niczego. Rady, sugestie, analiza to jedno, ale nikt za nas tego nie przeżyje. Jasność czego możemy oczekiwać i co ta osoba może nam zaoferować, daje nam poczucie w jakich ramach pracujemy i bez iluzji.

Zapraszam po więcej informacji na moim kanale Youtube. A jeśli już ktoś poleca kogoś sprawdzonego, to zapraszam do kontaktu.

Joanna M. Pilatowicz


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
/div