Aktualności

Rozpoznanie dyplomu krok po kroku

 web - Copy

Rozpoznanie dyplomu krok po kroku

Zanim rozpoczniemy procedurę rozpoznawania dyplomu (ów) w Niemczech, warto zastanowić się czy w ogóle warto to zrobić.

* Kto pokrywa koszty? Czy pracodawca, czy też sami?

* Czy mamy na to czas? Może to potrwać od kilku miesięcy do kilku lat, przy opcji przechodzenia dodatkowych szkoleń.

* Czy to naprawdę nam potrzebne? Czy podwyższy nasz statut w Niemczech, pomoże znaleleźć pracę? Czy jest to wymagane przez pracodawcę?

Jeśli po zadaniu sobie tych pytań nadal uznamy, że warto, należy:

  1. zadzwonić do biura IKUBIZ http://ikubiz.de/  i umówić się na termin, którego zazwyczaj nie dostanie się od razu. Czekanie może potrwać nawet do trzech miesięcy.

1A: Przygotować od razu tłumaczenia wszystkich ważnych dokumentów: dyplomów. I tutaj jeśli pracodawca, jakiś urząd płaci za tłumacza, często wymagają dostarczenia wstępnych kosztów z trzech różnych firm tłumaczy, po czym wybierają oczywiście najtańszego tłumacza.

1.B: Udać się do notariusza, by zdobyc notarialne poświadczenie ważności przetłumaczonych dokumentów.

  1. Podczas wizyty w Ikubiz, najpewniej podczas pierwszej wizyty ktoś, kto będzie prowadził naszą sprawę, doradzi wstępnie na jakim poziomie dyplom może być rozpoznany. Jednak decyduje o tym kolejny urząd w Stuttartcie, gdzie należy napisać pismo. Już na pierwszym spotkaniu doradca może pomóc ten list napisać.
  2. Wysłać list do Stuttgartu wraz z poświadczonymi notarialnie dokumentami, często warto dodać życiorys, by jasne było jakie mamy doświadczenie zawodowe. Nie trzeba wysyłać dodatkowych dokumentów takich jak paszport, listy rekomendacyjne, dopóki nie będzie się o to poproszonym.
  3. Po otrzymaniu listu ze Stuttgartu warto przemyśleć jakie ma się opcje. Często w liście napisane jest, że wymagany jest dodatkowo kurs języka niemieckiego, lecz można udowodnić, że nie ma się problemów z językiem dzwoniąc pod podany w liście numer telefonu. Musi być to jednak jasno sprecyzowane w liście, że można zadzwonić, by sprawdzić, czy poziom językowy jest wystarczający.

Jeśli problemem nie będzie język niemiecki, może okazać się, że rozpoznanie dyplomu na poziomie np. akademickim nie jest możliwe. Jeśli skończyło się uniwersytet, można usłyszeć, że dyplom może być rozpoznany na poziomie szkoły zawodowej, albo wyższej, ale to też tylko pod warunkiem dodatkowego pójścia do szkoły na rok plus z przepracowanymi wymaganymi miesiącami jako praktyka zawodowa. Czy warto zatem?

  1. Jeśli komuś nie pasuje opcja dodatkowych studiów jest jeszcze możliwość uzyskania w Bonn potwierdzenia, że nasz dyplom jest uznany na poziomie jaki aktualnie skończyliśmy w Polsce. By to sprawdzić, należy znów udać się do biura Ikubiz, gdzie doradca wyszuka na stronie, według porozumienia między Polską a Niemcami jaki stopień zostanie uznany. Nie jest to rozpoznanie dyplomu, ale jest to potwierdzenie, że skończyło się studia, szkołę na poziomie akademickim, licencjatu lub zawodowym. Takie potwierdzenie to dwie kartki papieru, które kosztują około 200 Euro.

Jeśli wybraliśmy opcję potwierdzenia dyplomu należy wypełnić formularz na stronie i czekać na potwierdzenie czyli Bewertung. Przyjdzie ono pocztą po uiszczeniu oczywiście opłaty. Uwaga na pomyłki. Dodam, że mnie osobiście przyszło ono z napisem Herr Joanna zamiast Frau i cała “zabawa” z pisaniem emaili do Bonn zaczęła się od nowa. Korekta jednak nastąpiła szybko.

altAm-a8Umea0T_NBYATCcFtu-KUIb2yD6AbpuA2Tu6AJsF


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
/div