Aktualności

Prima Aprilis

DSC07554Prima Aprilis

Pierwszy kwietnia to dzień żartów, okazja do żartobliwego oszukiwania się. Informacji na ten temat można znaleźć oczywiście w popularnej wikipedii i jeśli ktoś ma ochotę poczytać o zwyczajach w różnych krajach, kieruję prosto do strony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Prima_aprilis

Ja sama mam jednak pytania, na które odpowiedzi w wikipedii nie znalazłam. Skoro zwyczaj był popularny w średniowieczu, a wywodził się z rzymskiego zwyczaju pozwalania na żarty i dowcipy tego dnia, to czy znaczy to, iż przez resztę dni w roku wszystkim brakowało poczucia humoru i czekali na jeden dzień w roku, kiedy będzie wolno żartować?

Jeśli zwyczaj ten wywodzi się z greckiego mitu o Persefonie i Demeter, córki za którą Persefona udała się do Hadesu, ale została zwiedziona przez echo, to kto by żartował z matki szukającej córki i stworzył z tego święto?

W krajach anglojęzycznych dzień ten nazywa się dniem głupców (Fools' day).

Ciekawe natomiast byłoby znaleźć pochodzenie tego zwyczaju. Wszystko bowiem co czytałam na ten temat przypomina mi powieść o mnichu, o tym jak rodzi się tradycja. Pewnie historyjka jest dosyć znana: pewien mnich – nauczyciel przywiązał kota, bo przeszkadzał podczas nauki studentów. Kiedy mnich ów umarł, uczniowie zaczęli przywiązywać kota. Dlaczego? Bo właśnie narodziła się tradycja. Być może kota już też nie było, więc postanowiono  znaleźć innego, by zawsze podczas nauki był jakiś kot przywiązany do drzewa. Dlaczego? Nikt nie pytał. Przecież zawsze tak było.

Jakkolwiek czytelnicy obchodzą dzień, życzę wszystkim Prima Aprilis.

Wygrałam dziś miliard Euro! Zapraszam wszystkich na zakupy…. oczywiście… Prima Aprilis!

Chętnie poczytam na jaki żart udało się kogo nabrać 😉 …


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
/div