Aktualności

Świątecznie i Noworocznie

Tree FINWszelkie fora ezoteryczne obfitują w rytuały i zasady co wolno, należy w czas Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Jest tego sporo i być może łatwo się zgubić, szczególnie gdy zwyczaje w polskich domach często różnią się: np. ile potraw powinno znaleźć się an wigilijnym stole? Jedni twierdzą 12, inni, że ilość nieparzysta. I tak jak ze wszystkim pewnie sprawdza sie to w co wierzymy, a to w co wierzymy zostało nam zaszczepione w dzieciństwie.Zatem przyjrzyjmy się w co wierzą nasi rodzice i dziadkowie, tudzież pradziadkowie. 

Potem może warto spytać siebie, jak my się odnosimy do tych tradycji i w co wierzymy. Jeśli jest w nas przekonanie iż łuska z karpia z wigilijnego stołu schowana do portfela zapewni nam dobrobyt, to tak się oczywiście stanie.

Painting (digital art) by Glenn Randolph

  Nie bardzo wiem z czego wywodzi się wiara, iż kobieta przychodząca do domu w  wigiliny poranek to zła wróżba, ale mężczyzna to już dobra wróżba. Nie wiem czemu, ale dla mnie tchnie to absurdem. Natomiast skoro moja rodzina święcie w to wierzy to pewnie część mnie ma to wpojone, więc zarzekanie się, że to na mnie wpływa pewnie mija się z celem. 

 

Zasiadanie do stołu począwszy od starszyzny ma swój urok w tradycji. Znów spróbowanie wszystkich potraw nawet tych co się nie lubi jakoś nie kojarzy mi się z dobrobytem. Bliższy jest mi rytuał nie dojedzenia wszystkiego do końca, nie tylko ze względu na ochronę własnego żołądka, który śmietnikiem nie jest, również w święta, ale też podobno ustrzeże przed pazernością i chciwością. Przyznam, że nie doczytałam, własną czy cudzą? 😉 

Wiara iż podczas świąt należy podtrzymywać zgodę i mówić, myśleć tylko o pozytywnych rzeczach mogłaby być rozszerzona na cały rok. O wiele piękniej by było i łatwiej żyć. Co dajemy to i otrzymujemy. Zatem wydaje się to logiczne prawo natury i universum. 

Jeśli ktoś chciałby doczytać więcej o różnych zasadach, tutaj link: http://ezodar.pl/index.php?/topic/1287-magia-swiateczna-i-noworoczna/ 

Jak ze wszystkim proponuję trochę potraktować temat z przymróżeniem oka. Czy ktoś naprawdę kąpał się z złotej biżuterii? Podobno ma to przynieść bogactwo i pomyślność w nadchodzącym roku. Może łatwiej po prostu otoczyć się orzechami, również symbolem bogactwa. 

Choinka to drzewko szczęścia i podobno przybyła z Niemiec. Może nie sama choinka, co tradycja.

Bąbki podobno chronią dostępu złym mocom i odwracają ludzką nieżyczliwość od domowników. Im ładniej przystrojona choinka, tym więcej pomyślności w Nowym Roku. A gwiazda na czubku ma pomagać w drodze do domu członkom rodziny mieszkających daleko. 

Oczywiście nie wolno odejść w trakcie wigilijnej uczty od stołu. Wróży to nieszczęście, nie doczekanie następnej wigilii, zaginięcie. Tylko gospodyni domu jest zwolniona z tego przykazania.

  A co na Sylwestra? Chyba każdy słyszał o włożeniu nowych majtek. Niektórzy polecają z nie odciętą metką. 

Moim ulubionym rytuałem jest sporządzenie listy życzeń, polecam też stosować w dzień urodzin. Detale rytuału są różne od palenia każdego życzenia w płomieniu świecy, jedno życzenie na jedną świeczkę, po ograniczenia typu do 3 życzeń, albo 7 życzeń w piątek. Może chodzi po prostu o to by skonkretyzować nasze życzenia, a rytuał, ciut bardziej skomplikowany pomaga nam przemyśleć o co tak naprawdę nam chodzi. 

Z życzeniami pogodnych Świąt i udanego Nowego Roku, 

Joanna Piłatowicz


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
/div