Aktualności

Jak zrealizować marzenia artyzmu w otaczającym świecie

Taniec1Jak zrealizować marzenia artyzmu w otaczającym świecie

Czyli dziś o tańcu…

– Co zrobić kiedy Wasze dziecko oznajmia, że będzie artystą?

Jako nauczycielka tańca mogę powiedzieć, że co jakiś czas wydarza się klasyczna scena:

 

Photography: Simone Randolph

– Moja córka chce być tancerką. – oznajmia jedna z mam, inne choć nie mówią tego wprost, są jak najbardziej zainteresowane tematem.

– Chcę być zawodową tancerką (tancerzem).  – Wypowiedzenie takiego zdania zdarza się w każdym wieku, od nastolatki do dwudziestokilkulatki.

Cóż ja na to? Jako artystka i osoba rozumiejąca potrzeby serca innych, nie jestem na pozycji by odebrać namiastkę marzenia. Jako osoba, która przeszła wszelkie możliwe realia pracy artystycznej, brutalnie, dyplomatycznie i zdecydowanie podzielę się z tą osobom swoim doświadczeniem i spokojnie poczekam na dalszy rozwój wypadków. Zazwyczaj zaczynam mniej więcej tak:

– Kochasz taniec?

– Oczywiście – ktoś deklaruje tutaj swoją miłośc do tańca, tudzież śpiewu, gry na instrumencie, pisania książek itp.

– Miłość zazwyczaj nie wystarcza. Niestety musisz mieć obsesję na punkcie tego co naprawdę chcesz, być wręcz uzależnionym i nie móc obejść się dnia bez tego co chcesz. Czy wiesz co to oznacza?

Taniec4– Wiem! – odpowiada rozentuzjazmowany rozmówca, a ja nadal mam wątpliwości, które bardzo łatwo sprawdzić.

– Słucham… – i rzeczywiście słucham jak oni wszyscy sobie to wyobrażają. Na oparach marzenia wszystko wydaje się bardzo, bardzo łatwe.

A potem zadaję pytania do wszystkich wokół, ponieważ temat przyciąga grupę po zajęciach i chociaż wygodnie możemy sobie usiąść, temat zaczyna robić się coraz mniej wygodny.

– Czy wiesz ile zarabia… – tu podaję potencjalny zawód, widziany chwilowo w oparach marzenia. Osobiście śmiem podejrzewać, że skan mózgu osoby zakochanej w marzeniu jest całkiem podobny do skanu osoby uzależnionej od narkotyku lub zakochanej.

Temat zarobków się rozszerza.

– Nie, nie za główną rolę… – próbuję przerwać, ale siła pasji okazuje się głośniejsza. W takim razie idę i tym torem.

– Ile osób ubiega się o główną rolę i ile dostaje. Statystycznie jakie masz szanse? Czy wiesz ile osób przychodzi na audycje np. do Pinaple Studio w Londynie? Tutaj podaję względny średni numer od 100 do 300 ale nie trzeba tak daleko jechać wystarczy iść na audycje w Hamburgu czy innych okolicznych miejsc, gdzie musicale kwitną.

– Jaki masz plan B? Jak długo czasu sobie dajesz na realizację planu A?

Moje kolejne pytania nie zawsze są dobrze odbierane, następuje kontratak zarzutu, chociaż wydaje mi się, że nikogo nie atakowałam:

Taniec2– Nie wspierasz mnie! Nie wierzysz we mnie. – No tak, we własną studentkę! Jak mogę? O ja nie dobra!

I tu znów udajemy się na wędrówkę po temacie wsparcia, które bynajmniej nie jest przytakiwaniem, okłamywaniem i ukrywaniem informacji. Moją rolą jest nie tylko przygotowanie do występów, ułożenie choreografii, ale wskazanie co realistycznie jest dostępne, możliwe i jak to wygląda w praktyce.

Realizować marzenia warto, ale niekoniecznie warto tracić przy tym głowę. Wystarczy spojrzeć na uczestników takich programów jak "You can dance". Wszyscy, którzy przeszli pozytywnie audycje mieli osobistych mentorów, coachów, nauczycieli.

Jestem jak najbardziej po stronie tych, którzy podążają za swoją pasją, wszakże gdyby nie to wewnętrzne pragnienie, by stać się kimś lepszym, nie mielibyśmy artystów, naukowców i odkrywców. Zachęcam tylko do korzystania z wszelkiej możliwej pomocy by dotrzeć do swojego celu.

Zatem proszę bardzo, nowy semetr tuż tuż, dodatowo nowy projekt. Chętnych do występu w musicalu zapraszam na audycje. Pod spodem notka świeżo otrzymana z teatru. Dorosłych zapraszam na zajęcia od połowy września w Heidelberg i też z możliwością występu w czerwcu.

Nostos Tanztheater zaprasza młodzież od 14 – 21 lat do udziału w projekcie 2014 .
Wymagane doświadczenie conajmniej w jednym kierunku: Ballett, Jazz, Hip hop, Breakdance, Zeitgenössischer Tanz.
Casting odbędzie się 21.9 um 12.30 in der Rohrbacherstr.8 , Nostos Tanzwerkstatt.
Zgłoszenia: info@nostos-tanztheater.org oder tel. 01778440844.

Dla niemieckich znajomych:

Das Nostos Tanztheater sucht Jugendliche vo 14 – 21 Jahre für ein Tanzprojekt im Dezember 2014 .
Tanzerfahrung ist mindestens in einer Tanzrichtung erfordelich: Ballett, Jazz, Hip hop, Breakdance, Zeitgenössischer Tanz .
Es findet ein Casting am 21.9 um 12.30 in der Rohrbacherstr.8 , Nostos Tanzwerkstatt statt.
Anmelduung unter: info@nostos-tanztheater.org oder tel. 01778440844.

Joanna Pilatowicz

Taniec5

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
/div