Aktualności

Coaching

 

Nastał nowy rok. Mamy cele, mamy marzenia… A co jeśli nie
wiemy czego do końca chcemy? LuK1024_webb też niby wiemy, ale nie wiemy jak?

Przyjrzyjmy się nieco bliżej idei coachingu i zadajmy kilka pytań polskiej coach od spraw kariery pracującej aktualnie w Anglii Domice Miernik:

Przede wszystkim dla kogo jest przeznaczony coaching kariery?

Dominika: Coaching kariery jest szczególnie przydatny dla osób chcących

 • zweryfikować dotychczasową ścieżkę kariery,
 • rozwinąć własny potencjał oraz umiejętności w obecnej pracy,
 • polepszyć relację w pracy (trudne sytuacje z przełożonym i/lub współpracownikami),
 • zmniejszyć stres powiązany z pracą,
 • odzyskać równowagę pomiędzy życiem zawodowym, osobistym i rodzinnym,
 • rozpocznających karierę zawodową lub mających zamiar zmienić pracę,
 • powracających do czynnego życia zawodowego po okresie przerwy.

 Jest on wsparciem w prowadzeniu kariery klienta tak, by jej przebieg był zgodny z jego wartościami, potrzebami i umiejętnościami.

Jakie są korzyści coachingu?

D: Dzięki coachingu możesz m.in. :

 • zwiększyć pewność siebie,
 • osiągnąć wyższy poziom umiejętności,
 • wzmocnić pozycję zawodową,
 • opracować jasny i zgodny z twoimi wartościami plan działania,
 • polepszyć widok na przyszłość,
 • podjąć odpowiednie decyzje,
 • mieć szczęśliwsze, bardziej spełnione życie dzięki poczuciu zadowolenia z własnej pracy."

Czy coaching może pomóc w ustaleniu czego tak naprawdę chcemy?

D: Tak, coaching pomaga nam zastanowić się nad tym czego tak naprawdę chcemy osiągnąć w naszym życiu osobistym lub zawodowym. Klient (coachee) z pomocą coacha obiektywnie ocenia swoją obecną sytuację i wyznacza cele, spogłąda na wszystko z innej perspektywy i opracowuje skuteczny plan działania. Często nasze cele mogą być nierealne lub nie jesteśmy w stanie ocenić co dla nas jest teraz najważniejsze. Coach zadając odpowiednie pytania, wspiera coachee w opracowaniu długoterminowych i krótkoterminowych celów oraz ich efektywnej realizacji.

Co motywuje ludzi do skorzystania z usług coacha?

D: Przede wszystkim chęć zmiany. Osoby które rozpoczynają coaching pragną zmienić swoją sytuację zawodową lub osobistą na lepsze np: znaleźć nową i satysfakcynującą pracę, poprawić swoje relacje z bliskimi lub poznać nowego partnera/partnerkę, stać się bardziej pewnym siebie, jak również zadbać o dobre samopoczucie i własne zdrowie.

Zdarza się też, że mamy tak dużo pomysłów np. na otworzenie nowej działalności biznesowej, że nie wiemy jak i od czego zacząć. Ten stan "kreatywnego zagubienia" powoduje, że chcemy wyjaśnić naszą sytuacje i opracować konkretne kroki oraz zrozumieć od czego mamy zacząć.

Coaching jest bardzo pozytywnym procesem i sam fakt, że słyszeliśmy tak dużo o jego przydatności i skuteczności, wzbudza w nas chęć do rozpoczęcia sejsji coachingowych.

Co ludziom sprawia trudność by w ogóle przyjść, skonsultować się z kimś?

D: W moim doświadczeniu tutaj znowu chodzi o zmiany, a konkretnie o strach przed zmianą. Większość z nas boi się zmian. Z jedniej strony pragniemy zmienić coś w naszym życiu ale to nas w jakimś stopniu przeraża. Drugą przeszkodą jest brak wiary we własne siły i możliwości, często podziwiamy inne osoby, które osiągneły sukces i mówimy sobie "Ja tak dobry/dobra nie jestem". Z pomocą coacha możemy przezwyciężyć nasze ograniczenia. Prośba o pomoc kojarzy nam się często ze słabością. W polskiej kulturze jesteśmy przyzwyczajeni do rozwjązywania naszych problemów "w samotności", a zapytanie się kogoś o pomoc np. coacha, może być postrzegane negatywnie przez grono naszych bliskich.

Jeśli ktoś nigdy nie był u coacha, może masz jakieś wskazówki jak wybrać odpowiednią osobę? Po czym poznać dobrego coacha?

D: Gdy wybieramy dla siebie coacha powiniśmy zapytać się czy ta osoba wzbudza w nas zaufanie. Większość coachów oferuje darmową sesję, w trakcie której możemy sprawdzić czy dany coach jest dla nas odpowieni. Warto też jest opierać się na doświadczeniu coacha i kierować się standardami w jakich coach pracuje np. kodeks etyczny lub przynależność do organizacji coachingowych.

Coaching jest obecnie bardzo popularnym zawodem nie tylko w Anglii, USA ale tak samo i w Polsce. Coraz więcej ludzi podejmuje się tego zawodu, czasami dlatego, że sami nie mogą znaleźć sobie pracy. Przed rozpoczęciem cyklu sesji, zalecam umówić się na trzy darmowe konsultacje z różnymi coachami. Dobry coach zawsze wyjaśni nam na czym polega coaching, jakie jest jego doświadczenia w danej dziedzinie i podzieli się z nami opiniami lub referencjami od innych klientów.

Jak pracuje coach? jak wygląda taka sesja i co można wynieść już z sesji pierwszej?

D: Zasadniczym zadaniem coachingu jest wsparcie osoby objętej coachingiem w osiągnięciu przez nią celów uzgodnionych z coachem.

Jest to proces umożliwiający osobisty rozwój jednostki. Powinien być również efektywny, gdyż jego głównymi założeniami są: skupienie się na przyszłości klienta, wyznaczenie celów życiowych i pomoc w dążeniu do ich realizacji.

Sesja coachingowa to głównie rozmowa coacha i klienta. Profesjonalni coachowie są szkoleni po to, by uważnie słuchać i zadawać odpowiednie pytania w celu wspierania klienta oraz rzucania wyzwań, które są niezbędne do osiągnięcia postępów.

Każda sesja trwa od 45 do 60minut. Coach z każdym z klientów ustala indywidualnie kontrakt na współpracę. Zwykle realizacja pojedynczego celu klienta zajmuje około 4-6 sesji.  Czasami proces ten jest znacznie krótszy np. pojedyncza sesja – gdy klient ma bardzo specyficzny cel np. przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Każda sesja kończy się ustaleniem planu działania klienta. Osobą odpowiedzialną za przebieg sesji, jak i również za otrzymane rezultaty jest klient. Coach za pomocą odpowiedniych pytań wspiera klienta w jego podróży do wyznaczonego punktu.

Czasem można mieć wrażenie, że coaching to takie udzielanie komuś rad. W czym coaching różni się od doradztwa?

D: Coaching nie jest doradztwem ponieważ – coach nie dostarcza porad i nie odpowiada na pytania. Przy odpowiedniej stymulacji klient sam znajduje rozwiązania, które charakteryzują się znacznie większą skutecznością i niemal zawsze są wprowadzane w życie.

Doradztwo to praca z klientem nieusatysfakcjonowanym swoim życiem (lub efektami swoich działań zawodowych), potrzebującym przewodnictwa i porady.

Co ludziom pomaga się zmienić, a co przeszkadza?

D: Najczęściej jest to strach przed pozostaniem w tej samej sytuacji np: możemy sobie zdać sprawę, że pracując na tym samym niesatysfakcjonującym nas stanowisku, tracimy inne możliwości na rozwój naszej kariery np: poczucie spełnienia się, awans, lepsze warunki pracy lub podwyżkę.

Co nam przeszkadza? Tutaj też wchodzi w grę strach przed zmianą, przed czymś nowym, brak pewności siebie lub brak wiary we własne siły. Gdy zaczynamy zmieniać coś w naszym życiu np. postanawiamy przeprowadzić się do innego kraju, nasza potrzeba bezpieczeństwa jest naruszona. To wiąże się z utratą wygody, spokoju lub poczucia komfortu sytuacyjnego i dla większości z nas jest to bardzo trudnym krokiem.

Chyba mamy już pełen obraz sytuacji czym jest coaching, ale jak to się stało, że zainteresowałaś się coachingiem? Co cię najbardziej zainspirowało?

D: Moja praca zawsze była w jakiś sposób powiązana z rozwojem osobistym. Z wykształcenia jestem psychologiem i mam doświadczenie w rekrutacji oraz doradztwie zawodowym. Jednak poprzez coaching mogę w pełni pomóc osobie zrozumieć czego tak naprawdę chce osiągnąć w życiu zawodowym lub osobistym, co jest dla niej najważniejsze i jak to mogę osiągnąć. Coaching pozwala spojrzeć na wszysktko z "pozytywnego" punktu widzenia i moim zdaniem w dzisiejszch czasach kryzysu tego właśnie potrzebujemy.

Co jest dla ciebie najbardziej interesujące w tej pracy?

D: Interesuje mnie to w jaki sposób zmienia się osoba, która rozpoczyna coaching czyli nabiera odwagi i wiary we własne siły, staje się bardziej pewna siebie, zwalcza własne blokady i podejmuje kroki aby osiągnąć własny cel.

Co wyniosłaś z coachingu dla siebie? Jakieś najcenniejsze doświadczenia, z którymi chciałabyś się podzielić z czytelnikami?

D: Osobiscie uczestniczyłam w wielu sesjach coachingowych jako coachee, a nie coach. Po każdym spotkaniu miałam przed sobą wyraźny obraz działania i czułam się zmotywowana oraz pełna energii. Coaching pomógł mi zrealizować wiele moich celów, zarówno osobistych jak i zawodowych. Obecnie mam coacha, który pomaga mi osiągnąć moje wyzwania profesjonalne. Dzięki coachingowi stałam się pewniejsza siebie, nauczyłam sie wydobywać zawsze coś pozytywnego z każdej porażki życiowej, oraz pokonywać moje wewnętrzne blokady jak np:brak wiary we własne możliwości. Polecam każdemu przynajmniej raz w życiu skorzystać z coachingu.

Dokąd zmierzasz w życiu? Czego życzysz sobie na przyszłość?

D: Życzę sobie spełnienia zawodowego i osobistego oraz realizacji moich planów coachingowych. Za dwa lata chcę zostać superwizorem coachów, czyli pomagać "świeżym" coachom oraz tym doświadczonym podnosić ich standary pracy.

Na koniec mam pytanie czy zgodziłabyś się na 30 minutową darmową sesję poprzez np. skype dla pierwszych 10ciu czytelników Twojego miasta?

D: Tak, oczywiście z przyjemnością na to się zgodzę.

Jak można się z tobą skontaktować?

D: Najlepiej drogą mailową na adres info@dmcoaching.eu

Więcej infomacji czytelnicy znajdą również na stronie www.dmcoaching.eu
Dziękuję za rozmowę. Zapraszamy zatem do skorzystania z darmowej 30-minutowej sesji coachingowej!

Rozmawiała Joanna Piłatowicz z Dominiką Miernik.

Grafika: Glenn Randolph


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
/div